10. místo: Německo

V Německu se vyhodí asi 20 milionů tun potravin ročně, což je 540 kilogramů na osobu. Obrovské množství jídla jde do odpadků v supermarketech a u jiných obchodníků. Problémem se intenzivně zabývá německá vláda.

9. – 8. místo: společně Finsko a Malajsie

Ve Finsku se ročně vyhodí 550 kilo potravin na obyvatele. Polovina z toho je jídlo z restaurací a maloobchodu a druhá polovina z domácností a ze společností, které potraviny zpracovávají. Nejvíce se vyhazuje chleba, brambory a doma vařené jídlo.

Malajsii dostaly na tento seznam velké městské oblasti, kde se jídlem plýtvá výrazně více, než na venkově. Na osobu se tam vyhodí 540-560 kilo jídla ročně. Nejvíce se tu plýtvá ovocem a pečivem.

7. místo: Velká Británie

Tady se vyhodí 560 kilogramů jídla na osobu a rok. Osmdesát procent z toho spadá na domácnosti. Na druhém místě jsou restaurace, kavárny a bary. V roce 2007 tady odstartovali kampaň, která se jmenuje Love Food Hate Waste a přesto se odpadkové koše stále plní chlebem, jablky, dalším pečivem, bramborami a zeleninovými saláty.

6. místo: Nizozemsko

V této zemi jde do koše 610 kilogramů jídla na osobu ročně. Problémem se zabývá mnoho nizozemských výzkumných center. Největším zdrojem odpadu jsou domácnosti.

5. místo: Norsko

Norové vyplýtvají zhruba 335,000 tun potravin ročně, což na jednoho z nich činí 620 kilo. Většinou jde o ovoce, pečivo a zeleninu. Jídelní odpad představuje pro tuto zemi problém etický, ekologický i ekonomický.

4. místo: Kanada

Kanada je vzdělaná a rozvinutá země, přesto ničí svou ekonomiku a životní prostředí plýtváním jídlem. Velká část odpadu připadá na její největší město – Toronto. Na každého Kanaďana připadá asi 640 kilo odpadků ročně. Nejvíc vyhazují domácnosti, pak balicí a zpracující podniky a potom obchody.

3. místo: Dánsko

Většinu jídla tady vyhodí restaurace, domácnosti a kavárny. Je to 660 kilo potravin na osobu a rok. Vzniklo tu hnutí Stop Wasting Food, které mělo obyvatele upozornit na nebezpečí plýtvání jídlem. Snaží se lidem zabránit v nadměrných nákupech a konzumaci. Rovněž šíří povědomí o stavu životního prostředí v Dánsku a problému s hladem po celém světě.

2. místo: Austrálie

Tady se vyhodí 690 kilo jídla na osobu každý rok. Hlavní příčinou jsou příliš velké nákupy. Velkou část svého nákupního košíku průměrný Australan nikdy nesní a doma se mu to zkazí. Ročně tu jde do popelnic jídlo v hodnotě 5 miliard dolarů, z toho jeden a půl miliardy je za ovoce a zeleninu.

1. místo: USA

Nejrozvinutější západní země, ekonomicky nejsilnější a přesto se tu vyhodí neuvěřitelných 760 kilogramů jídla na jednoho člověka ročně. Do odpadků tady jde půlka všech potravin, co se tu vypěstují nebo jinak vyrobí. Celková hodnota? 48,3 miliard dolarů. Zhruba milion dolarů stojí tento odpad zpracovat.

Pro srovnání: Jak jsme na tom v České republice – vyhazujeme asi 69 kg jídla na obyvatele ročně.

10 zemí, které nejvíce plýtvají jídlem
Štítky: