Nejvíc plýtvají potravinami mladé bezdětné rodiny a singles, vyplývá to z průzkumů TNS AISA a Ipsos, které byly představeny v rámci diskuzního setkání v pondělí 28. listopadu na Britské ambasádě v Praze. Čím jsou však lidé starší, tím uvědomělejší postoj k zacházení s potravinami zaujímají.

Nejčastěji v odpadkovém koši končí pečivo, ovoce, zelenina a mléčné výrobky. K vyhazování obvykle dochází ze dvou základních důvodů. Lidé mají v domácnosti potraviny s prošlou expirací, kterou nejčastěji zjistí až v momentu plánované konzumace. Druhým nejobvyklejším momentem bývá nesprávné plánování při vaření, kdy lidé nezkonzumované potraviny uloží do lednice tzv. „na potom“ a pak si na ně už nevzpomenou, nebo na ně zkrátka nemají chuť. Vyhazování vlastních výrobků však představuje pro spotřebitele větší zábrany, než tomu bývá u koupených potravin.

40-45 % dotázaných si přitom myslí, že plýtvat by se nemělo, protože existují lidé, kteří nemají peníze na koupi dostatečného množství potravin. Z průzkumu 60 % respondentů dokonce potvrdilo, že vyhazují v letošním roce míň než před dvěma roky. Ovšem mladší ročníky tvrdí spíše opak a přivítaly by i více informací, které by je nasměřovaly k omezení plýtvání. Jednou z nich může být například rada zaměřená na lepší plánování nákupů a uvědomení si, že není vždy výhodné nakupovat velká balení v akci.

ipsos_graf

Graf IPSOS – výzkum realizovaný v říjnu 2016 agenturou Ipsos – Partner Národní potravinové sbírky.

Nejčastěji mezi spotřebiteli vyhazují jídlo mladší ročníky