Nejlepším dokladem toho, že potraviny opravdu pomáhají, jsou příběhy lidí a organizací, kterým potraviny již pomohly. O své poznatky s Národní potravinovou sbírkou v roce 2014 se podělili pracovníci Oblastní charity Třebíč », neziskové církevní organizace, která je organizační jednotkou Diecézní charity Brno.

V Třebíči mohli lidé darovat potraviny potřebným v Penny Marketu v Borovině na Pražské ulici. Na sbírce se podíleli pracovníci a dobrovolníci charity, kterým se podařilo vybrat od 241 dárců přesně 403 261 kilogramů potravin. „Lidé nakupovali převážně těstoviny, rýži, mouku a potraviny pro děti, jako jsou piškoty, krupička nebo sladkosti. Rekordmanem v počtu darovaných potravin byl dárce, který věnoval téměř 20 kg potravin,“ uvedla Jaroslava Dohnalová z Oblastní charity Třebíč.

Darované potraviny posloužily převážně matkám s dětmi z Domova pro matky Třebíč a mužům bez domova z Azylového domu pro muže Třebíč.

„Když do našeho zařízení přicházely matky s dětmi, které opustily agresivního partnera, nebo přišly z různých jiných důvodů o bydlení, velmi jim pomohlo, že mohly využít Vámi darované jídlo z Národní potravinové sbírky. Několik dní totiž trvá, než se podaří zabezpečit dávky, aby měla rodina to nejnutnější k životu,“ říká Dohnalová. „Potravinová pomoc jim pomáhá překonat první dny, kdy opouští, co znali, a přichází do neznámého prostředí, kde je všechno jinak. Nejen pro matku, ale i pro pracovníky je těžké vidět, když děti mají hlad a ona jim nemá z čeho uvařit, nemá je do čeho přebalit a čím vyprat jejich oblečení.“

O sbírce podle ní byli lidé velmi dobře informováni. Většina z nich reagovala pozitivně a podrobnosti už znali z médií, převážně z televize. „Když lidé nemají co jíst, řeší jen přežití a nemají energii v životě něco měnit, mnohdy se pak raději vracejí do prostředí, z kterého utekli. S Vaší pomocí jsou ale schopni začít pracovat na změně ve svém životě,“ soudí Jaroslava Dohnalová.

„Pro matku je těžké vidět hladové dítě a nemít z čeho uvařit“