V sobotu 16. listopadu se v rámci Národní potravinové sbírky vybralo celkem 66 tun potravin.

Lidé pomáhali potřebným přímo ve svém regionu. Sbírku organizovala platforma Byznys pro společnost ve spolupráci s Českou federací potravinových bank a dalšími partnery. Do organizace bylo zapojeno kolem tisícovky dobrovolníků.

Tisíce Čechů, kteří se do sbírky zapojili, darovali 55,5 tun potravin a firmy navíc přispěly dalšími 10,5 tunami potravin, což celkem představuje 132 000 porcí jídel.

Nejvíce potravin se vybralo v Praze (15,2 tuny) a Moravskoslezském kraji (10,1 tuny). Rekordní množství potravin darovali lidé v prodejně TESCO v Praze na Smíchově, kde se vybralo 1,7 tuny potravin. Potraviny darovali lidé ve prospěch potravinových bank a neziskových organizací po celé České republice.

Sbírka byla úspěšná také díky skvělé spolupráci pěti obchodních řetězců a tří výrobců potravin. Probíhala ve 111 obchodech Tesco, Albert, Globus, Interspar a MAKRO. Tesco navíc ještě navýšilo celkový dar svých zákazníků o 20 %. Potraviny darovali také přímí výrobci potravin Penam, Tatra, Kostelecké uzeniny, Panzani, Lorenz a Santa Maria. Firma Unilever přispěla mimo jiné zbožím značek Knorr a Lipton. S dopravou darovaných potravin pomohli řidiči DHL Express.

„Výsledky sbírky předčily naše očekávání. V množství vybraných potravin na jeden obchod jsme předčili i Maďarsko, které má již se sbírkou zkušenosti,“ říká Fabrice Martin-Plichta z České federace potravinových bank.

Národní potravinová sbírka 2013

V sobotu na místě v obchodech akci podpořili nejen dobrovolníci, ale i známé osobnosti jako Lejla Abbasová, Ilona Csáková, a Chantal Poullain. „Jsem ráda, že Národní potravinová sbírka přerozdělí potraviny těm, kteří je skutečně potřebují. A klienti Armády spásy, ať už maminky s dětmi nebo lidé bez domova na ulici, takovou pomoc zcela jistě ocení,“ hodnotí své rozhodnutí pomoci této akci zpěvačka Ilona Csáková.

Zatímco firmy darují potraviny po celý rok, Národní potravinová sbírka byla první větší příležitostí, jak mohla darovat potraviny i široká veřejnost. Stoupá totiž počet lidí, kteří by mohli potřebovat potravinovou pomoc, a kterých žije v České republice odhadem nejméně 10 %. Chudobou jsou nejvíce ohroženi senioři, matky samoživitelky, lidé bez práce a vícečlenné rodiny.

„Každý potravinový příděl představuje pro náš dětský domov rodinného typu důležitou pomoc. Ušetříme díky němu finance určené pro kuchyni a často nám tak umožní přilepšení pro našich 16 dětí,“ konstatuje Eva Plateníková, hospodyně Dětského domova Radost v Praze 10.

Organizátoři sbírky plánují ve sbírce potravin pokračovat. „Chtěli bychom na tento první úspěšný ročník navázat a vytvořit v České republice tradici Národní potravinové sbírky tak, jako je tomu v ostatních zemích Evropy, například ve Francii, Velké Británii, ale i například Polsku,“ prozrazuje další plány Pavlína Kalousová z Byznys pro společnost.

Platforma Byznys pro společnost a Česká Federace potravinových bank, spolu se zapojenými partnery upozorňují však také na skutečnost, že darování potravin v Česku je pro firmy značně nevýhodné. Výrobci a prodejci potravin totiž musejí z darovaných potravin odvádět 15% DPH. V řadě zemí EU se přitom pro podobné případy uplatňuje výjimka a darované potraviny jsou od daně osvobozeny.

Rok 2013: První potravinová sbírka a už se vybralo 66 tun